Okolice Soliny

Soliny reklamować nie trzeba. Jest pełna uroku, jak i całe Bieszczady – przez wiele osób uważane za najpiękniejsze polskie góry. Jest tu wiele możliwości do relaksu i aktywnego wypoczynku: górskie wycieczki, spacery po lesie, rowerowe trasy i uprawianie sportów wodnych. Jezioro Solińskie powstało dzięki największej w Polsce i jednej z największych w Europie betonowych zapór wodnych.

Zapora w Solinie - najwyższa betonowa zapora w Polsce - słynie ze swoich monumentalnych gabarytów i niezwykłych widoków na zielone wzgórza i wspaniałej panoramy na jezioro Solińskie, które pod względem ilości wody jest największym polskim sztucznym zbiornikiem wodnym. Dobrze znane turystom miejsce w Bieszczadach obejmuje także działającą elektrownię wodną. Spacerując po tamie skupiamy się na górskich widokach, a pod naszymi stopami woda pracuje ciężko wytwarzając elektryczność. Zespół Elektrowni Wodnych Solina oraz Centrum Informacji o Energii Odnawialnej razem stworzyły program, który nie tylko pokazuje od środka samą tamę, jej ogrom i technologiczne zaplecze, ale także wyjaśnia, jak i skąd bierze się cenna energia płynąca z Soliny. Wnętrze zapory można zwiedzać schodząc nawet na 5 m poniżej poziomu dna jeziora Solińskiego (więcej informacji www.solina.pl).

Sporty wodne. Przechodząc liczącą 664 metry długości zaporę koniecznie trzeba się udać w kierunku kąpieliska bądź przystani statków turystycznych, które w sezonie odpływają praktycznie co 30 minut. Znajdują się tam także wypożyczalnie sprzętu pływającego, w tym rowerków i kajaków. Jezioro Solińskie jest strefą ciszy, dlatego jego spokoju nie zakłócają zwolennicy sportów motorowodnych, a ten duży akwen wodny otoczony górami chętnie wybierają żeglarze i fani windsurfingu, choć ze względu na zmienność i nieprzewidywalność wiatrów warunki nie należą do łatwych. Wielu turystów pływa na własnych żaglówkach, pontonach, kajakach czy supach lub wpław. Również miłośnicy wędkowania znajdą tu wiele atrakcyjnych miejsc (więcej informacji na www.wedkowanienasolinie.pl).

Bieszczady na sportowo - dwa pasma górskie w łańcuchu Karpat, które można zwiedzać podczas pieszych, rowerowych i konnych wycieczek po górach. Można wędrować wytyczonymi szlakami, ale można również (oczywiście poza obszarami chronionej przyrody) poruszać się ścieżkami i drogami leśnymi. Pieszym wędrówkom towarzyszą niezapomniane widoki i bliskość przyrody. Również dla nart biegowych można znaleźć znakomite trasy. W Bieszczadach znajdują się także wyciągi narciarskie. Warunki do jazdy rowerem są w Bieszczadach doskonałe. Dla rowerzystów dostępne są liczne leśne drogi (stokówki), które są oznakowane, wiją się łagodnymi zakrętami i podjazdami i oferują piękne widoki. Kręte górskie drogi o dużych przewyższeniach przyciągają coraz więcej fanów rowerów górskich i szosowych. Dla amatorów dłuższych spacerów z kijami w otoczeniu Jeziora Myczkowieckiego wytyczono 18 tras spacerowych Bieszczadzkiego Centrum Nordic Walking. Aby wybrać się w wyższe partie gór, należy podjechać malowniczą pętlą bieszczadzką - małą lub dużą - mijając po drodze niesamowite widoki oraz wyruszyć na jeden z dobrze oznakowanych szlaków turystycznych. Są szlaki łatwiejsze, o łagodnych podejściach, ale są i takie, które mogą okazać się prawdziwym wyzwaniem. Jedną z takich wypraw może okazać się szlak prowadzący na Tarnicę - najwyższy bieszczadzki szczyt. Aby poczuć niepowtarzalny charakter tego jeszcze dzikiego zakątka Polski, polecamy wybrać się na bieszczadzkie połoniny.

Przez Bieszczady po torach. Bieszczadzka kolejka leśna, inaczej bieszczadzka ciuchcia, znana jest chyba każdemu, kto wybiera się w Bieszczady. Wije się lasem, wiedzie przez miejsca, które wyglądają jakby znajdowały się na końcu świata. Tory kolejki są często jedynym znakiem, że tu żyją ludzie... Ciekawą, cieszącą się dużą popularnością atrakcją na torach są także derezyny rowerowe w Uhercach.